У хотелу Метропол у Београду је од 31.јула до 2. августа одржана Друга међународна стручно научна конференција ,Даровитост, образовање и развој“ у организацији Менсе Србије. Чланови тима УченIQ Тања Олеар Гојић и Мирјана Тишма биле су део организационог тима, али су и представиле свој ,,Програм Од цртања до програмирања“. Тања Олеар Гојић презентовала је своје примере из праксе у раду ,,Пројектна настава и употреба ИКТа је велика могућност за развој вештина за 21. век“.
Циљ конференције: Разматрање теоријских и практичних сазнања о даровитости, надарености, изузетности и талентованости деце, младих и одраслих; размена и дељење искустава, знања и вештина о раду са даровитима; анализа односа према даровитима; разматрање процеса образовања даровитих, метода и приступа у васпитно-образовном раду са даровитима; могућности унапређивања односа друштва према даровитима; потребе развоја капацитета за рад са даровитима; подизање нивоа свести свих учесника у разним секторима о потребама за додатном пажњом и посебним радом са даровитим особама.
Учесници: Конференција је намењена васпитачима, учитељима, наставницима, стручним сарадницима, дефектолозима, лекарима, запосленима у јавним сервисима, администрацијама и управама, медијским радницима, студентима и свима другима који се у свом раду сусрећу и баве даровитом децом, младима и одраслима, из земље и иностранства.
Подтеме излагања су биле:
– Даровитост – појам и терминологија,
– Васпитно-образовни рад са даровитима,
– Актуелни и алтернативни приступи у раду са даровитима,
– Откривање и препознавање даровите деце, младих и одраслих,
– Породица и даровити,
– Додатна подршка даровитим особама,
– Етичка питања о даровитима,
– Стимулативни програми за даровите,
– Оснаживање професионалаца за рад са даровитима,
– Однос друштва према даровитима,
– и друге релевантне теме.
На коференцији своје радове је представило око 100 учесника из земље и иностранства у току та три дана. Међу њима су и неки од наших добрих сарадника и колега чији рад веома поштујемо. Момчило Степановић поред ангажовања у организационом тиму представио је рад Кинестетичко учење и препознавање даровитости и своју Креативну школицу успеха- програм за предшколце који се базира на новом концепту учења- кинестетичком учењу. Фантастична Љиљана Лазаревић је говорила о оснаживању професионалаца да раде са даровитом децом. Мирјана Кокерић је са колегиницом из Црне Горе Планом Пејовић представила рад Идентификација и начини рада са математички даровитим ученицима у Црној Гори. Потпредседник Менсе Предраг Ђукић је изложио како би требало да изгледа Образовање за даровите. Професорка Лада Маринковић је говорила о нашем односу према даровитима и неким особинама које даровити поседују као што је осећај за хумор и потреба за перфекционизмом.